Zielona energia w Polsce zyskuje na znaczeniu. A ceny energii elektrycznej pozyskiwanej z paliw kopalnych stale rosną. Jeśli rozważasz inwestycję w fotowoltaikę, ale obawiasz się, że próg wejścia w ten projekt jest dla Ciebie za wysoki, to możemy pomóc Ci pozyskać finansowe środki, które ten próg efektywnie obniżą. Pozyskanie dofinansowania jest możliwe z najnowszego programu rządowego.
„Mój Prąd” – nabór wniosków wystartował 30 sierpnia 2019. W jego ramach można było pozyskać 5 tysięcy złotych dotacji na inwestycje związane z fotowoltaiką. Konkretnie chodziło o zamontowanie instalacji PV (panele / płyty fotowoltaiczne) we własnym gospodarstwie domowym. Dotyczyło to montażu ogniw fotowoltaicznych zarówno na dachu, jak również na ziemi / gruncie.
Przy rozpatrywaniu wniosków obowiązywała zasada „kto pierwszy ten lepszy” – liczyła się kolejność zgłoszeń. W puli była kwota 1 mld zł dla około 200 tys. inwestorów. W związku z tym szybka decyzja była dobrą decyzją. Zarezerwowana pula pieniędzy wyczerpała się wcześniej i oficjalne zakończenie drugiego naboru wniosków przypadło na 6 grudnia 2020 r. Rozpoczęcie trzeciego naboru planowane jest z początkiem drugiego kwartału 2021 roku, co jest potwierdzoną informacją z NFOŚiGW.
Deklaracje z przełomu listopada i grudnia głoszą, że osoby realizujące swoją inwestycję w zestaw fotowoltaiczny po zakończeniu drugiego naboru, ale przed rozpoczęciem trzeciego, będą mieli możliwość złożyć wniosek na starych zasadach i otrzymać 5000 zł.
Przed wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce można było pobierać wniosek ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Razem z wymaganym kompletem dokumentów można go było złożyć w siedzibie NFOŚiGW przy ul. Konstruktorskiej 1 w Warszawie na portierni w godzinach 8:00 – 15:00
Alternatywnie dokumenty można było przesłać drogą pocztową na adres:
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
ul. Konstruktorska 1
02-673 Warszawa
Tel: +48 508 450 380
Tel: +48 798 194 330
e-mail: zapytania@ecovoltaika.pl
Od 31 marca 2020 tylko e-wnioski w „Moim Prądzie” w ramach profilu zaufanego lub e-dowodu.
Aby otrzymać dofinansowanie należy bezwzględnie spełnić wszystkie warunki programu (dotacja dotyczy instalacji o mocy od 2 do 10 kWp) i przedstawić:
– kopię faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej opatrzoną adnotacją „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”
– dowód zapłaty faktury lub oświadczenie o dokonanej zapłacie
– zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy;
– klauzulę informacyjną dla wnioskodawców.
W przypadku e-wniosku warto wcześniej przygotować skan faktury, dowodu zapłaty oraz zaświadczenia z Zakładu Energetycznego o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej. Pliki te będzie można załączyć w prosty sposób podczas wypełniania wniosku. Klauzula informacyjna jest integralną częścią wniosku elektronicznego i nie ma potrzeby jej osobnego dołączania.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i podpisaniu umowy o dofinansowanie.
Należy zwrócić uwagę na konieczność skrupulatnego spełnienia wszystkich wymogów programu (w przeciwnym razie wniosek zostanie odrzucony, a czas na pozyskanie pieniędzy się znacznie wydłuży).
Od Klientów firmy Eco Voltaika (instalacje fotowoltaiczne) posiadamy informacje, że NFOŚiGW przekazuje pieniądze na wskazany numer rachunku bankowego po około 2-3 miesiącach, licząc od daty wysłania wniosku dotacyjnego. Z informacji przekazanych przez NFOŚiGW pod koniec 2020 wynika, że czas ten może zostać wydłużony nawet do 5 miesięcy.
Pełen regulamin programu “Mój prąd” jest dostępny na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej www.nfosigw.gov.pl i www.mojprad.gov.pl.
Masz wątpliwości? Skontaktuj się z nami! Wyjaśnimy i pomożemy Ci przejść przez cały proces.
Adres Biura Obsługi Klienta:
ul. Kolejowa 5a
29-100 Włoszczowa
(zjazd w lewo 150m przed Dworcem PKP)
Adres siedziby firmy
ul. Sienkiewicza 6, Kurzelów
29-100 Włoszczowa
woj. świętokrzyskie