INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA „POD KLUCZ” – FAKTY I MITY

W ostatnich latach chyba nic nie zyskiwało na rynku takiej popularności jak fotowoltaika. Słowo to oznacza w skrócie instalacje solarne z panelami fotowoltaicznymi, inwerterem oraz szeregiem urządzeń elektrycznych umożliwiających sprawne działanie całości.

Podstawowym argumentem przemawiającym za odnawialnymi źródłami energii, w tym przypadku fotowoltaiką, są wysokie oszczędności na rachunkach za prąd i energię cieplną. Jednak, aby oszczędzać najpierw trzeba zainwestować w instalację, która tę energię elektryczną wyprodukuje.

Jak już nabędziemy omawiane urządzenia, przyłączymy naszą mikroinstalacji do Zakładu Energetycznego, z pewnością będziemy chcieli wiedzieć po jakim czasie taka instalacja nam się zwróci?

Poniżej postaramy się przedstawić skrótowo mity i fakty dotyczące instalacji fotowoltaicznych przy cenach i stanie prawnym na rok 2020.

Instalacja fotowoltaiczna „pod klucz” – fakty i mity

MITY

1) Instalacje fotowoltaiczne są drogie

MIT. Jeszcze dekadę temu moduły fotowoltaiczne, ze względu na swoją ówczesną cenę, nie pozwalały na powszechne wykorzystanie słońca jako źródła energii elektrycznej. Jednak w ostatnich kilku latach ceny paneli fotowoltaicznych zostały obniżone ponad dwukrotnie.
Do tego dochodzą różne dotacje oraz ulgi podatkowe, które pozwalają kupić kompletny zestaw fotowoltaiczny w niespotykanych nigdy cenach. Okres zwrotu z poniesionych nakładów finansowych często zamyka się w przedziale 4-6 lat, w zależności od kosztów nabycia, wykorzystanych dofinansowań i mocy instalacji.

2) Instalacje fotowoltaiczne mają krótką żywotność i czas eksploatacji

MIT. Tak jak niemal wszystko na rynku można kupić w różnej jakości. Panele fotowoltaiczne oraz inwertery także można zaklasyfikować do różnych klas jakościowych.
Te najtańsze, których producentów trudno zidentyfikować, z pewnością nie będą stanowiły dobrego wyboru.
Jakkolwiek panele oraz inwertery ze średniej i wyższej półki jakościowej, stanowią zdecydowanie lepsze i pewniejsze rozwiązanie. Wiadomo, że tego typu urządzenia będą droższe, jednak w ślad za przysłowiem „oszczędzający dwa razy traci”, nie warto ryzykować.

Bazując na wieloletnim doświadczeniu firmy Eco Voltaika oraz innych światowych współpracujących z nami firm, inwestor statystycznie ma niemal 95% pewności, że przez kolejne minimum 15 lat mikroinstalacja fotowoltaiczna będzie działać zgodnie z jego oczekiwaniami i zapewnieniami producentów. W przypadku samych paneli gwarancja na wydajność wynosi najczęściej aż 25 lat, co pozwala na wielokrotny zwrot poniesionych nakładów finansowych związanych z inwestycją w fotowoltaikę.

Na przykładzie firmy Eco Voltaika średnio 1-2 osoby na 100 Klientów wymagało kolejnej wizyty w wyniku zgłoszenia reklamacyjnego lub serwisowego. To niezwykle mały odsetek w stosunku do innych gałęzi gospodarki.

Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy?

Tel: +48 508 450 380
Tel: +48 798 194 330
e-mail: zapytania@ecovoltaika.pl

3) Fotowoltaika to tylko modny dodatek do domu

MIT. Już od 2018 roku ceny instalacji fotowoltaicznych stały się na tyle niskie, że okres zwrotu z poniesionych nakładów to zaledwie 4-6 lat z uwzględnieniem obecnych dofinansowań i odliczeń od zakupu. Pokazuje to, że fotowoltaika to nie tylko modny dodatek, ale też realne oszczędności w krótkim czasie.
W okresie kolejnych lat, kiedy podwyżki prądu stały się faktem, mikroinstalacja fotowoltaiczna pozwoli na oszczędności (zysk) nieosiągalne w przypadku lokat bankowych czy ryzykownych funduszy inwestycyjnych.  Artykuł o wielkości oszczędności i zyskach.

4) Do zamontowania systemu fotowoltaicznego na dachu wymagane jest pozwolenie na budowę

MIT. W przypadku instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50kW nie ma obowiązku posiadania pozwolenia na budowę oraz innych pozwoleń. Wyjątki mogą stanowić budowle zabytkowe oraz inne rzadkie i niestandardowe przypadki.

5) Panele fotowoltaiczne nie działają w pochmurne dni

MIT. Do uruchomienia i sprawnej pracy instalacji fotowoltaicznej wystarczy nawet światło rozproszone.  Uzyski związane z wytwarzaniem energii przez panele są wprost proporcjonalne do natężenia promieniowania słonecznego. Dotyczy to zarówno paneli polikrystalicznych, jak także paneli monokrystalicznych.

6) W Polsce jest zbyt małe nasłonecznienie roczne na fotowoltaikę

MIT. Uśredniając, rocznie w Polsce jest wystarczająco dużo nasłonecznienia (około 1050 godzin), aby inwestycja w fotowoltaikę zwróciła się już po 4-6 latach. Czynnik zwrotu z inwestycji jest prawdopodobnie najważniejszy w tym aspekcie.

 

FAKTY

 

1) Fotowoltaika pozwala na darmowe podgrzewanie wody użytkowej w domu

Tak. Instalacja fotowoltaiczna przez fakt, że wytwarza prąd elektryczny, może także podgrzewać ciepłą wodę użytkową dla domowników z wykorzystaniem standardowej grzałki zainstalowanej w bojlerze z wodą. Dzięki temu rozwiązaniu darmowe podgrzewanie wody staje się faktem.

2) Istnieje możliwość wymiany / bilansu wytworzonej energii elektrycznej z Zakładem Energetycznym

Tak. Dzięki wprowadzonej ustawie o OZE z 2016 roku wraz z nowelizacjami, Polacy mogą elastycznie wymieniać się prądem z Zakładem Energetycznym. Polega to na bilansowaniu prądu wytworzonego z mikroinstalacji oraz tego pozyskanego z sieci publicznej. Minusem jest kwestia pobierania przez Zakład energetyczny „prowizji za magazynowanie” energii. W zależności od wielkości instalacji potrącenie to wynosi 20% (do 10kW) oraz 30% (powyżej 10kW mocy instalacji fotowoltaicznej).
Rozwiązanie to jest nieporównywalnie korzystniejsze ekonomicznie i wygodniejsze od zastosowania akumulatorów do magazynowania energii na nasz własny użytek.

3) Instalacja fotowoltaiczna nie działa w nocy

TAK. Panele fotowoltaiczne nie produkują prądu w nocy. Do pracy potrzebne jest promieniowanie słoneczne. Im natężenie światła jest wyższe, tym wyższe są chwilowe uzyski energetyczne.

4) Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga systematycznych serwisów i konserwacji

Tak. Dobrze zamontowana instalacja PV nie wymaga okresowych przeglądów serwisowych. Dopiero w przypadku przypuszczenia o usterce lub innych wątpliwości związanych z prawidłowym funkcjonowaniem zestawu fotowoltaicznego wskazana jest wizyta uprawnionych osób do zbadania problemu i jego rozwiązania.

5) Fotowoltaika jest korzystniejszym rozwiązaniem do solarów tj. kolektorów słonecznych w przypadku podgrzewania wody

TAK. Fotowoltaika ma wielokrotnie wyższą sprawność od kolektorów słonecznych. Dodatkowo solary (kolektory) po podgrzaniu wody do określonej temperatury tracą swój potencjał energetyczny, nie wykorzystując go w innych celach. W przypadku fotowoltaiki niewykorzystana wytworzona energia może zostać wykorzystana przez inne urządzenia elektryczna niemal bezstratnie.

Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy?

Tel: +48 508 450 380
Tel: +48 798 194 330
e-mail: zapytania@ecovoltaika.pl

Masz pytania?

Odpowiemy na wszystkie pytania w bardzo krótkim czasie.

Pomożemy na każdym etapie.

Eco Voltaika – instalacje fotowoltaiczne
Tel: +48 508 450 380
Tel: +48 798 194 330
e-mail: zapytania@ecovoltaika.pl

Adres Biura Obsługi Klienta:

ul. Kolejowa 5a
29-100 Włoszczowa
(zjazd w lewo 150m przed Dworcem PKP)

Adres siedziby firmy:

ul. Sienkiewicza 6, Kurzelów
29-100 Włoszczowa
woj. świętokrzyskie

Napisz do nas

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Eco Voltaika Marek Popowicz z siedzibą: ul. Sienkiewicza 6, Kurzelów.

    Darmowa wycena