CZY FOTOWOLTAIKA DZIAŁA PODCZAS ZIMY?

Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną również podczas zimy, nawet tej mroźnej. Wytwarzają one bowiem energię poprzez przetworzenie docierającej do ich powierzchni energii promieniowania słonecznego, a nie z otaczającego je ciepła.

Co więcej, nagrzewanie modułów fotowoltaicznych obniża ich wydajność, zupełnie odwrotnie niż ma to miejsce w przypadku kolektorów słonecznych (solarnych) podgrzewających wodę.
Mniejsza ilość energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne w okresie zimowym jest związana głównie z krótszym dniem.

ŚNIEG na panelach słonecznych

Opady śniegu nie stanowią bardzo dużego problemu, chociaż również mają znaczenie. Aby możliwe było samooczyszczanie modułów z warstwy śniegu oraz zabrudzeń, powinny być one pochylone pod kątem przynajmniej 20°, co można osiągnąć korzystając z odpowiednich konstrukcji mocujących.

CZY FOTOWOLTAIKA DZIAŁA PODCZAS ZIMY

PRODUKCJA energii elektrycznej w zimę

Najgorszym miesiącami dla fotowoltaiki są listopad, grudzień oraz styczeń, które odpowiadają kolejno za około 3,7 %; 2,6% oraz 3,3% rocznej produkcji. Udział miesięcy zimowych w rocznej produkcji energii jest większy, gdy panele są bardziej nachylone (słońce jest wtedy niżej). Niewielka produkcja własna w tym okresie nie sprawi jednak, że konieczne będzie dokupowanie dużych ilości energii elektrycznej podczas zimy. Wystarczy jedynie dobrze dobrać moc instalacji fotowoltaicznej.

Obecny system opustów (bilansu) nazywany również systemem net-meteringu, pozwala prosumentom magazynować energię wytworzoną ze źródeł odnawialnych w sieci (Zakład Energetyczny). Nadwyżkę z danego okresu rozliczeniowego możemy wykorzystać w ciągu 12 miesięcy. Magazynowana energia jest pomniejszana o 20% (dla instalacji o mocy do 10 kWp) lub o 30% (powyżej 10kW) w ramach „opłaty” dla operatora.

System ten przy odpowiednio dobranej mocy instalacji fotowoltaicznej pozwala na zredukowanie rachunków za energię elektryczną jedynie do opłat abonamentowych niezależnych od zużycia. Dzieje się tak, ponieważ nadwyżka energii wyprodukowana latem jest wykorzystywana podczas zimy. Najlepiej, gdy po całym roku bilans energii pobranej oraz wprowadzonej (z uwzględnieniem współczynnika opustu) będzie bliski zeru. Energię wprowadzoną oraz pobraną z sieci zlicza licznik energii dwukierunkowy, który operator zamontuje nam za darmo po zgłoszeniu wykonania instalacji fotowoltaicznej.

Montaż zestawu fotowoltaicznego w okresie zimowym

Wiele osób zastanawia się czy warto przyłączać instalację fotowoltaiczną w okresie zimowym skoro i tak nie uda się pokryć całego zapotrzebowania pierwszej zimy. W rzeczywistości im szybciej przyłączymy instalację do sieci tym lepiej, ponieważ uruchomiona instalacja od razu generuje nam oszczędności zmniejszając rachunki za prąd. Po upływie kolejnych miesięcy bilans energii wprowadzonej oraz pobranej pozwoli maksymalnie ograniczyć rachunki za prąd.

Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy?

Tel: +48 508 450 380
Tel: +48 798 194 330
e-mail: zapytania@ecovoltaika.pl

Masz pytania?

Odpowiemy na wszystkie pytania w bardzo krótkim czasie.

Pomożemy na każdym etapie.

Eco Voltaika – instalacje fotowoltaiczne
Tel: +48 508 450 380
Tel: +48 798 194 330
e-mail: zapytania@ecovoltaika.pl

Adres Biura Obsługi Klienta:

ul. Kolejowa 5a
29-100 Włoszczowa
(zjazd w lewo 150m przed Dworcem PKP)

Adres siedziby firmy:

ul. Sienkiewicza 6, Kurzelów
29-100 Włoszczowa
woj. świętokrzyskie

Napisz do nas

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem formularza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Eco Voltaika Marek Popowicz z siedzibą: ul. Sienkiewicza 6, Kurzelów.