Eco Voltaika, ul. Kolejowa 5a, 29-100 Włoszczowa

Aktualności

Instalacja fotowoltaiczna „pod klucz” – fakty i mity

Eco Voltaika

W ostatnich latach chyba nic nie zyskiwało na rynku takiej popularności jak fotowoltaika. Słowo to oznacza w skrócie instalacje solarne z panelami fotowoltaicznymi, inwerterem oraz szeregiem urządzeń elektrycznych umożliwiających sprawne działanie całości. Podstawowym argumentem przemawiającym za odnawialnymi źródłami energii, w tym przypadku fotowoltaiką, są wysokie oszczędności na rachunkach za prąd i energię cieplną. Jednak, aby oszczędzać najpierw trzeba zainwestować w instalację, która tę energię elektryczną wyprodukuje.

Jak już nabędziemy omawiane urządzenia, przyłączymy naszą mikroinstalacji do Zakładu Energetycznego, z pewnością będziemy chcieli wiedzieć po jakim czasie taka instalacja nam się zwróci?

Poniżej postaramy się przedstawić skrótowo mity i fakty dotyczące instalacji fotowoltaicznych przy cenach i stanie prawnym na rok 2020.

MITY
1) Instalacje fotowoltaiczne są drogie
MIT. Jeszcze dekadę temu moduły fotowoltaiczne, ze względu na swoją ówczesną cenę, nie pozwalały na powszechne wykorzystanie słońca jako źródła energii elektrycznej. Jednak w ostatnich kilku latach ceny paneli fotowoltaicznych zostały obniżone ponad dwukrotnie.
Do tego dochodzą różne dotacje oraz ulgi podatkowe, które pozwalają kupić kompletny zestaw fotowoltaiczny w niespotykanych nigdy cenach. Okres zwrotu z poniesionych nakładów finansowych często zamyka się w przedziale 4-6 lat, w zależności od kosztów nabycia, wykorzystanych dofinansowań i mocy instalacji.

2) Instalacje fotowoltaiczne mają krótką żywotność i czas eksploatacji
MIT. Tak jak niemal wszystko na rynku można kupić w różnej jakości. Panele fotowoltaiczne oraz inwertery także można zaklasyfikować do różnych klas jakościowych.
Te najtańsze, których producentów trudno zidentyfikować, z pewnością nie będą stanowiły dobrego wyboru.
Jakkolwiek panele oraz inwertery ze średniej i wyższej półki jakościowej, stanowią zdecydowanie lepsze i pewniejsze rozwiązanie. Wiadomo, że tego typu urządzenia będą droższe, jednak w ślad za przysłowiem „oszczędzający dwa razy traci”, nie warto ryzykować.

Bazując na wieloletnim doświadczeniu firmy Eco Voltaika oraz innych światowych współpracujących z nami firm, inwestor statystycznie ma niemal 95% pewności, że przez kolejne minimum 15 lat mikroinstalacja fotowoltaiczna będzie działać zgodnie z jego oczekiwaniami i zapewnieniami producentów. W przypadku samych paneli gwarancja na wydajność wynosi najczęściej aż 25 lat, co pozwala na wielokrotny zwrot poniesionych nakładów finansowych związanych z inwestycją w fotowoltaikę.

Na przykładzie firmy Eco Voltaika średnio 1-2 osoby na 100 Klientów wymagało kolejnej wizyty w wyniku zgłoszenia reklamacyjnego lub serwisowego. To niezwykle mały odsetek w stosunku do innych gałęzi gospodarki.

3) Fotowoltaika to tylko modny dodatek do domu
MIT. Już od 2018 roku ceny instalacji fotowoltaicznych stały się na tyle niskie, że okres zwrotu z poniesionych nakładów to zaledwie 4-6 lat z uwzględnieniem obecnych dofinansowań i odliczeń od zakupu. Pokazuje to, że fotowoltaika to nie tylko modny dodatek, ale też realne oszczędności w krótkim czasie.
W okresie kolejnych lat, kiedy podwyżki prądu stały się faktem, mikroinstalacja fotowoltaiczna pozwoli na oszczędności (zysk) nieosiągalne w przypadku lokat bankowych czy ryzykownych funduszy inwestycyjnych.  Artykuł o wielkości oszczędności i zyskach.

4) Do zamontowania systemu fotowoltaicznego na dachu wymagane jest pozwolenie na budowę
MIT. W przypadku instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50kW nie ma obowiązku posiadania pozwolenia na budowę oraz innych pozwoleń. Wyjątki mogą stanowić budowle zabytkowe oraz inne rzadkie i niestandardowe przypadki.

5) Panele fotowoltaiczne nie działają w pochmurne dni
MIT. Do uruchomienia i sprawnej pracy instalacji fotowoltaicznej wystarczy nawet światło rozproszone.  Uzyski związane z wytwarzaniem energii przez panele są wprost proporcjonalne do natężenia promieniowania słonecznego. Dotyczy to zarówno paneli polikrystalicznych, jak także paneli monokrystalicznych.

6) W Polsce jest zbyt małe nasłonecznienie roczne na fotowoltaikę
MIT. Uśredniając, rocznie w Polsce jest wystarczająco dużo nasłonecznienia (około 1050 godzin), aby inwestycja w fotowoltaikę zwróciła się już po 4-6 latach. Czynnik zwrotu z inwestycji jest prawdopodobnie najważniejszy w tym aspekcie.

FAKTY
1) Fotowoltaika pozwala na darmowe podgrzewanie wody użytkowej w domu
Tak. Instalacja fotowoltaiczna przez fakt, że wytwarza prąd elektryczny, może także podgrzewać ciepłą wodę użytkową dla domowników z wykorzystaniem standardowej grzałki zainstalowanej w bojlerze z wodą. Dzięki temu rozwiązaniu darmowe podgrzewanie wody staje się faktem.

2) Istnieje możliwość wymiany / bilansu wytworzonej energii elektrycznej z Zakładem Energetycznym
Tak. Dzięki wprowadzonej ustawie o OZE z 2016 roku wraz z nowelizacjami, Polacy mogą elastycznie wymieniać się prądem z Zakładem Energetycznym. Polega to na bilansowaniu prądu wytworzonego z mikroinstalacji oraz tego pozyskanego z sieci publicznej. Minusem jest kwestia pobierania przez Zakład energetyczny „prowizji za magazynowanie” energii. W zależności od wielkości instalacji potrącenie to wynosi 20% (do 10kW) oraz 30% (powyżej 10kW mocy instalacji fotowoltaicznej).
Rozwiązanie to jest nieporównywalnie korzystniejsze ekonomicznie i wygodniejsze od zastosowania akumulatorów do magazynowania energii na nasz własny użytek.

3) Instalacja fotowoltaiczna nie działa w nocy
TAK. Panele fotowoltaiczne nie produkują prądu w nocy. Do pracy potrzebne jest promieniowanie słoneczne. Im natężenie światła jest wyższe, tym wyższe są chwilowe uzyski energetyczne.

4) Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga systematycznych serwisów i konserwacji
Tak. Dobrze zamontowana instalacja PV nie wymaga okresowych przeglądów serwisowych. Dopiero w przypadku przypuszczenia o usterce lub innych wątpliwości związanych z prawidłowym funkcjonowaniem zestawu fotowoltaicznego wskazana jest wizyta uprawnionych osób do zbadania problemu i jego rozwiązania.

5) Fotowoltaika jest korzystniejszym rozwiązaniem do solarów tj. kolektorów słonecznych w przypadku podgrzewania wody
TAK. Fotowoltaika ma wielokrotnie wyższą sprawność od kolektorów słonecznych. Dodatkowo solary (kolektory) po podgrzaniu wody do określonej temperatury tracą swój potencjał energetyczny, nie wykorzystując go w innych celach. W przypadku fotowoltaiki niewykorzystana wytworzona energia może zostać wykorzystana przez inne urządzenia elektryczna niemal bezstratnie.

Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy?
Tel: +48 508 450 380
Tel: +48 798 194 330
e-mail: zapytania@ecovoltaika.pl

Powrót